Publikacje prasowe

Nowy PEUGEOT 3008 DKR wystartuje w Rajdzie Dakar 2017.

14.09.2016

Nowy PEUGEOT 3008 DKR wystartuje w Rajdzie Dakar 2017.

Marka PEUGEOT rozpocznie sezon 2017 umocniona zwycięstwami w Rajdzie Dakar w styczniu br. (w Ameryce Południowej) oraz w Rajdzie Jedwabnego Szlaku podczas tego lata (Rosja, Kazachstan i Chiny).

Na bazie nowego SUV-a PEUGEOT 3008, którego sprzedaż rozpocznie się po Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu, Peugeot Sport, opracował we współpracy z centrum Stylu PEUGEOT, nową rajdową maszynę - prawdziwą bestię, o jeszcze bardziej rasowej linii i jeszcze wyższych osiągach.

Nowy PEUGEOT 3008 DKR zostanie udostępniony wszystkim czterem załogom Teamu Peugeot Total, tym samym co w zeszłym roku. Najbliższa edycja rajdu już teraz zapowiada się na bardzo wymagającą i ostrą.

Wyzwanie techniczne i marzenie projektanta

Nowy PEUGEOT 3008 DKR to ekstremalna wizja nowego SUV-a 3008, eksponująca jego charakterystyczne elementy i atletyczne proporcje, rzucające się zwłaszcza w oczy, gdy patrzymy na samochód pod kątem z tyłu. Stylistyka nadwozia wersji rajdowej pozostaje wierna zawiadiackiej linii SUV-a. Uwagę zwraca czarna górna część nadwozia nad mocarnymi nadkolami i chromowana listwa biegnąca wzdłuż linii dachu. Przód i tył obu wersji jest podobny jeśli chodzi o reflektory, grill i tylny pas z czerwonymi "pazurami" świateł.

Jeśli chodzi o aspekty techniczne, zespół Peugeot Sport skoncentrował się w swoich pracach głównie nad zawieszeniem (amortyzatorami i geometrią kół), aby jeszcze bardziej poprawić zachowanie samochodu, a także nad układem chłodzenia i masą pojazdu. Udało się ją utrzymać na tym samym poziomie co w PEUGEOT 2008 DKR, pomimo dodania wzmocnień konstrukcji oraz systemu klimatyzacji, który z pewnością spotka się z uznaniem kierowców i pilotów.

Dużo uwagi poświęcono również silnikowi. Dostosowano go przede wszystkim do nowego regulaminu FIA, który dla samochodów z napędem na dwa koła zmniejszył średnicę wlotu powietrza z 39 do 38 mm, co przekłada się na stratę okołu 20 koni mechanicznych. Konstruktorzy starali się w miarę możliwości skompensować tę stratę, a także poprawić pracę silnika na niskich obrotach. Poświęcili również dużo wysiłku na zapewnienie większej niezawodności pracy osprzętu silnika. PEUGEOT 3008 DKR dysponuje jak jego poprzednik najlepszymi olejami i wyposażeniem rajdowym TOTAL i SPARCO, wyposażony będzie natomiast w nowe opony BFGoodrich All-Terrain T/AKDR2

Nowy PEUGEOT 3008 DKR wystartuje w Rajdzie Dakar 2017.

Sébastien CRIQUET, projektant seryjnego PEUGEOT 3008 i rajdowego PEUGEOT 3008 DKR

"Po tym jak stworzyliśmy nowego, seryjnego SUV-a PEUGEOT 3008, zamarzyło nam się pójść jeszcze dalej i zaprojektować jego bardziej ekstremalną wersję. Kiedy PEUGEOT Sport skontaktował się z nami w celu przygotowania wersji na Dakar 2017, byliśmy zachwyceni możliwością poświęcenia się przeróbce "no limit" seryjnego SUV-a 3008 i stworzenia rajdowej bestii. Parametry techniczne samochodu rajdowego są ściśle podporządkowane obowiązującym w tej dziedzinie regułom, ale inspiracje stylistyczne mogliśmy czerpać z prac nad wersją seryjną, wzbogacając ją o szereg unikalnych elementów nadających nowemu PEUGEOT 3008 DKR wygląd emanujący dynamiką i mocą z wielkimi kołami i czarną kapsułą kabiny ''Black Diamond", jak również reflektorami, grillem, przechodzącym przez całe auto pasem i czerwonymi "pazurarmi" tylnych świateł".

Jean-Philippe IMPARATO, Prezes PEUGEOT

"Nowy 3008 DKR jest dla PEUGEOT symbolem kolejnego etapu w zaangażowaniu Marki w rajdy terenowe. Napęd na dwa koła w wersji rajdowej, będący kolejną wspólną cechą 3008 DKR i jego wersji drogowej, sprawdził się na trasach rajdów i ma obecnie wielu naśladowców. Team Peugeot Total ma na swoim koncie doskonały sezon 2016, a techniczne udoskonalenia wprowadzone w nowym PEUGEOT 3008 DKR zapowiadają się bardzo obiecująco jeśli chodzi o zdobywanie kolejnych tytułów".

Nowy PEUGEOT 3008 DKR wystartuje w Rajdzie Dakar 2017.

Bruno FAMIN, dyrektor Peugeot Sport i szef Teamu Peugeot Total

"W nowym PEUGEOT 3008 DKR staraliśmy się poprawić wszystkie te elementy, które sprawiały nam poprzednio kłopoty, zwiększając jednocześnie potencjał zastosowanych rozwiązań, zwłaszcza jeśli chodzi o zawieszenie. Obecnie zaczynamy zbierać owoce zdobytego doświadczenia, ale nigdy nie wiadomo, jakie niespodzianki może nam zgotować tak trudny rajd jak Dakar!"

Dream team w blokach startowych

Team Peugeot Total wystartuje w sezonie 2017 w niezmienionym składzie. Stéphane PETERHANSEL / Jean-Paul COTTRET, Carlos SAINZ / Lucas CRUZ, Cyril DESPRES / David CASTERA i Sébastien LOEB / Daniel ELENA pojawią się na starcie Rajdu Dakar 2017 w czterech nowiutkich PEUGEOT 3008 DKR.

Podczas ostatnich rajdów i jazd testowych w Hiszpanii i Maroku dream team wykazał się wyjątkową umiejętnością pracy zespołowej i solidarnością. Wszyscy mobilizują swoje siły w celu jak najlepszego przygotowania do Rajdu Dakar 2017, któy już teraz zapowiada się na bardzo trudny.

Podobnie jak w 2015 roku., próbą generalną dla Teamu Peugeot Total będzie Rajd Maroka (rozgrywany w dniach 3-7 października), w którym za kierownicą nowego PEUGEOT 3008 DKR zasiądzie Carlos SAINZ wspomagany przez Lucasa CRUZ'a. Będą im towarzyć Cyril DESPRES i David CASTERA, w aureoli sławy po pięknym zwycięstwie w Rajdzie Jedwabnego Szlaku, w ostatnim oficjalnym występie PEUGEOT 2008 DKR.

Nowy PEUGEOT 3008 DKR wystartuje w Rajdzie Dakar 2017.

Zobacz dane technicznego Nowego Peugeot 3008 DKR (PDF)

Źródło: Peugeot Polska