Publikacje prasowe

Najbardziej niezawodne auta według rankingu GTU 2012

Oto lista modeli, które uzyskały najlepsze noty za niezawodność Niemieckiego Stowarzyszenia Nadzoru Technicznego (GTU). Rekordowo mało usterek wykryto w przypadku modelu Skoda Yeti. Podobne do GTU usługi oferuje nad Renem organizacje DEKRA oraz TUV.

Niemieckie Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego (GTU) opublikowało najnowszy raport niezawodności samochodów używanych edycja 2012. Ranking powstał na podstawie informacji zebranych po sprawdzeniu ponad 5 mln pojazdów (240 modeli różnego typu).

Oto pierwsza trójka najbardziej niezawodnych modeli w wieku od 1 do 3 lat według zestawienia GTU edycja 2012 w poszczególnych segmentach rynku:

AUTA MAŁE
1. Hyundai i10
2. Toyota Yaris
3. Fiat 500

AUTA KOMPAKTOWE
1. Hyundai i30
2. Peugeot 308
3. BMW Serii 1

KLASA WYŻSZA ŚREDNIA
1. Opel Insignia
2. Lexus IS
3. Subaru Legacy

KLASA WYŻSZA
1. Volkswagen Phaeton
2. BMW Serii 7
3. Audi A6

AUTA SPORTOWE/KABRIOLETY
1. BMW Serii 6
2. Audi A3 Cabrio
3. Porsche Boxster/Cayman

TERENOWE
1. Skoda Yeti
2. Volvo XC60
3. Subaru Forester

VANY
1. SEAT Alhambra
2. Skoda Roomster
3. SEAT Altea

Jak podali też specjaliści z GTU, około 52% pojazdów poddanych kontroli technicznej w pierwszej połowie bieżącego roku miało rozmaite usterki, przy czym w prawie 20% przypadków były to wady bardzo poważne lub zagrażające nawet bezpieczeństwu ruchu drogowego.
W ciągu pierwszego półrocza liczba aut osobowych, przebadanych w placówkach GTU, wyniosła około 2 mln egzemplarzy.
Najczęściej wykrywane usterki dotyczyły takich elementów jak oświetlenie i elektryka (24%), układ hamulcowy (19%) oraz osie, koła i opony (17,2%).
GTU wskazuje na niekorzystny trend, jakim jest starzejący się park samochodowy w Niemczech. Średni wiek aut jeżdżących po drogach naszych zachodnich sąsiadów to aktualnie 8,3 lat (rok wcześniej: 8,1), z czego statystycznie prawie co czwarty wóz ma ponad 12 lat. A im samochód starszy, tym gorszy jest jego stan techniczny.

Źródło: www.samar.pl