Publikacje prasowe

PEUGEOT - unikalne know-how w zakresie zaawansowanych technologii i ochrony środowiska

09.12.2013

PEUGEOT - unikalne know-how w zakresie zaawansowanych technologii i ochrony środowiska

W obliczu wyzwań związanych z ochroną środowiska i oszczędnościami energii, PEUGEOT postrzega innowacyjność jako główny sposób wyróżnienia się. Marka jest światowym liderem w zakresie wielu przyjaznych dla środowiska technologii. Dba jednak przy tym o zachowanie wysokiego poziomu przyjemności prowadzenia, której Peugeot zawdzięcza swoją renomę.
Zaangażowanie PEUGEOT w ochronę środowiska znalazło w tym roku swój wyraz w postaci oferty trzech modeli HYbrid4, powiększenia gamy trzycylindrowych silników benzynowych PureTech, upowszechnienia technologii BlueHDi w silnikach wysokoprężnych, wprowadzenia do oferty nowych automatycznych skrzyń biegów oraz rozszerzenia oferty systemu Stop&Start.
W 2013 roku Peugeot po raz kolejny obniżył średnią ważoną emisji CO2 w europejskiej gamie swoich modeli. Z wynikiem 115,2 g/km w 2013 roku w porównaniu do 121,5 g/km w roku 2012, PEUGEOT uplasował się na podium najbardziej przyjaznych dla środowiska marek w Europie W 2014 roku PEUGEOT będzie kontynuował działania mające na celu obniżenie spalania do poziomu 2 l/100 km w 2020 roku i poprawę jakości powietrza.

Nowy, trzycylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy PureTech

Rodzina silników PureTech powiększa się

Po debiucie wolnossących jednostek 1.0 i 1.2, rodzina trzycylindrowych silników PureTech powiększyła się obecnie o wersje turbodoładowane 1.2 e-THP 110 i 1.2 e-THP 130.

Takie zróżnicowanie było możliwe dzięki modułowej budowie silników. W rezultacie aż 40% części silnika turbodoładowanego jest wspólnych z silnikiem wolnossącym. Natomiast jeśli chodzi o wersje 110- i 130-konne silników turbodoładowanych PureTech, różnią się one między sobą jedynie nastawami i skrzyniami biegów.

Ten kompaktowy i modułowy silnik o wysokich osiągach jest przykładem najwyższego poziomu sprawności konstrukcyjnej i technologicznej, a przy tym jest przyjazny dla środowiska.. W wersjach o mocy 110 i 130 KM jest przeznaczony do napędzania wiodących modeli w gamie PEUGEOT, z segmentów B i C, a w późniejszym terminie również D.

Trzycylindrowa konstrukcja i zastosowane technologie pozwoliły spełnić wysokie wymagania zawarte w specyfikacji technicznej w zakresie:

 • obniżenia zużycia paliwa i emisji CO2;
 • wyjątkowej przyjemności prowadzenia;
 • konstrukcji zapewniającej najwyższą niezawodność.

Zapewniają również doskonałe wyniki pod względem zużycia paliwa, dynamiczną jazdę i wysoką kulturę pracy.

Znacznie obniżone zużycia paliwa i emisja CO2.

Nowy, trzycylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy 1.2 PureTech stanowi prawdziwy przełom technologiczny. Decydujący wpływ na wzrost osiągów i obniżenie zużycia paliwa miała jego kompaktowa budowa, niewielka masa oraz innowacyjne materiały o niskim współczynniku tarcia. Uzyskana wysoka, wynosząca 80 kW/l moc jednostkowa i 190 Nm/l momentu obrotowego oznaczają, że pomimo zmniejszenia pojemności skokowej wydajność silnika wzrosła.

Szczególnie wiele pracy włożono w układ spalania w celu maksymalnego wykorzystania technologii, m.in. poprzez zastosowanie centralnie umieszczonego, wysokociśnieniowego (200 barów), bezpośredniego wtrysku paliwa. Położenie wtryskiwacza, kształt strumienia paliwa (uzyskany dzięki technologii laserowej), sterowanie wtryskiem (do 3 wtrysków na 1 cykl) i właściwe ciśnienie wtrysku pozwalają uzyskać optymalne rozpylenie paliwa w komorze w celu zapewnienia możliwie jak najpełniejszego spalania mieszanki.

Zużycie paliwa i emisja spalin zostały znacznie obniżone dzięki optymalizacji wewnętrznej aerodynamiki komory spalania oraz zastosowaniu zmiennych faz rozrządu dla cykli ssania i wydechu.

Stosunek średnicy do skoku tłoka jest identyczny jak w wolnossącej wersji silnika 1.2 w celu zapewnienia możliwie najlepszego kompromisu między wewnętrzną sprawnością układu spalania a stratami na oporach tarcia silnika.

Przyjęte rozwiązania dotyczące konstrukcji silnika i zastosowanych technologii są identyczne jak w przypadku rozwiązań testowanych w wersji wolnossącej, będącej już dziś standardem w swoim segmencie. Wybory te podyktowane były dążeniem do ograniczenia strat mechanicznych spowodowanych oporami tarcia, na których pokonanie zużywane jest około 20% wytwarzanej mocy.

Zmniejszenie tych oporów uzyskano poprzez odpowiednie zwymiarowanie wału korbowego, przesunięcie osi cylindrów względem osi wału korbowego i zastosowanie mokrego paska rozrządu.

Sworznie tłoków, pierścienie oraz popychacze pokryte zostały powłokami o niskich oporach tarcia DLC (Diamond-Like Carbon). Sterowana elektronicznie pompa oleju o zmiennej pojemności skokowej pozwala ograniczyć smarowanie do niezbędnego minimum.

W rezultacie opory tarcia zostały obniżone o 30% w porównaniu do najlepszego pod tym względem silnika na rynku.

Przy porównywalnym poziomie mocy i przyjemności jazdy, nowy silnik pozwala obniżyć nawet o 21% zużycie paliwa i emisję CO2 w porównaniu do jego aktualnych 4-cylindrowych odpowiedników.

Dzięki temu nowy PEUGEOT 308 z silnikiem 1.2 e-THP 130 i manualną skrzynią biegów o 6 przełożeniach zużywa zaledwie 4,6 l/100 km w cyklu mieszanym i emituje 107 g CO2 /km.

Najlepszy dostępny na rynku kompromis między momentem obrotowym w niskich zakresach obrotów a mocą.

Nowy, trzycylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy 1.2 l PureTech dowodzi, że downsizing może sprzyjać zwiększaniu osiągów i doznań z jazdy.

Dzięki wyposażeniu w wysokociśnieniowy układ wtrysku bezpośredniego i najnowszej generacji turbinę o wysokiej wydajności (240 000 obr/min), zapewnia on wyjątkową przyjemność prowadzenia i to już od najniższych obrotów. Osiąga moment obrotowy 230 Nm przy 1750 obr/min i stanowi najlepszy dostępny na rynku kompromis między momentem obrotowym w niskich zakresach obrotów a mocą. Co więcej, 95% momentu obrotowego jest dostępne w przedziale od 1500 do 3500 obr/min, co gwarantuje optymalną pracę silnika w każdej sytuacji.

Solidna i innowacyjna konstrukcja o wyjątkowej niezawodności

Oprócz optymalizacji procesu spalania i zmniejszonych oporów wewnętrznych, nowy, trzycylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy 1.2 PureTech został niezwykle starannie dopracowany pod względem konstrukcyjnym. I tak na przykład:

 • głowica jest wykonana z tego samego stopu aluminium i według tej samej technologii, co nowa generacja silnika wysokoprężnego;
 • kolektor wydechowy jest wbudowany w głowicę w celu poprawy sprawności silnika i zwiększenia zwartości całej konstrukcji, podobnie jak w wersji wolnossącej;
 • odlewany ciśnieniowo korpus posiada zwiększoną wytrzymałość mechaniczną dzięki zastosowaniu odlewania próżniowego i dodatkowej obróbce cieplnej;
 • montowane w procesie odlewania tuleje cylindrów posiadają albuminową powłokę zewnętrzną zapewniającą idealne ich zespolenie z korpusem, co gwarantuje większą niezawodność i mniejsze odkształcenia tulei, a co za tym idzie mniejsze opory tarcia;
 • wał korbowy został wykonany ze stali (zamiast żeliwa jak w wersji wolnossącej), a korbowody zostały wzmocnione poprzez zastosowanie stali o podwyższonych właściwościach mechanicznych, dostosowanych do znacznie wyższego ciśnienia. Stal ta została również wykorzystana w silniku 1.6 THP 200 montowanym w Peugeot RCZ.

W dniu debiutu trzycylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy 1,2 PureTech miał już za sobą serię bardzo surowych testów, obejmujących 25 tys. godzin na stanowisku badawczym i ponad 1,6 miliona kilometrów prób drogowych.

Trzycylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy PureTech po raz pierwszy pojawi się pod maską NOWEGO PEUGEOT 308 1.2 e-THP 130 w kwietniu br. Już w lipcu oferta modelu 308 zostanie powiększona o trzycylindrową, turbodoładowaną wersję benzynową o mocy 110 KM oraz o nową, 6-stopniową, automatyczną skrzynię biegów, dostępną w wersji benzynowej o mocy 130 KM.

Technologia BlueHDi w nowej gamie silników wysokoprężnych

PEUGEOT po raz kolejny oferuje najskuteczniejszą na rynku technologię oczyszczania spalin

Filtr cząstek stałych (FAP), zastosowany po raz pierwszy na świecie w 2000 roku przez PEUGEOT w modelu 607, wychwytuje cząstki stałe bez względu na ich wielkość - drobne i ultra drobne - ze skutecznością 99,9%.

Od 2007 roku PEUGEOT upowszechnia stosowanie filtra FAP. Marka rozszerza je na całą gamę swoich modeli jeszcze przed wejściem w życie normy Euro 5 w styczniu 2011 roku, narzucającej jego stosowanie w pojazdach z silnikiem Diesla wszystkim producentom samochodów obecnym na rynku europejskim.

Od końca 2013 roku Marka dysponuje nową technologią BlueHDi, mającą na celu radykalne obniżenie emisji tlenków azotu. Technologia ta jako jedyna łączy funkcję Selective Catalytic Reduction (SCR) i filtr cząstek stałych pracujący w oparciu o specjalny dodatek do paliwa, co pozwala na ograniczenie emisji NOx aż do 90% oraz na optymalizację emisji CO2 i zużycia paliwa, przy jednoczesnym zapewnieniu eliminacji 99,9% cząstek stałych.

Technologia BlueHDi posiada dwie kluczowe zalety:

 • technologię SCR, umożliwiającą optymalizację nastaw silnika w celu obniżenia zużycia i poprawy osiągów, w przeciwieństwie do rozwiązań z oczyszczaniem spalin u źródła i do pułapek NOx, niekorzystnie wpływających na zużycie paliwa i emisję CO2 ;
 • umiejscowienie układu SCR przed filtrem FAP z dodatkiem katalitycznym pozwala skrócić czas zwłoki w oczyszczaniu spalin po uruchomieniu silnika.

Ponadto technologia BlueHDi już obecnie spełnia wymagania normy Euro 6 Diesel i będzie wprowadzana we wszystkich modelach marki z silnikami wysokoprężnymi oraz posiada największy potencjał dostosowania do przyszłych norm czystości spalin.

PEUGEOT kontynuuje upowszechnianie technologii BlueHDi

Zapoczątkowana w modelach 508 sedan i SW pod koniec 2013 roku w wersjach 2.0 BlueHDi 150 i 2.0 BlueHDi 180, nowa technologia oczyszczania spalin silników wysokoprężnych BlueHDi została obecnie rozszerzona na modele PEUGEOT 308 i 308 SW z silnikami 1.6 BlueHDi 100, 1.6 BlueHDi 120 i 2.0 BlueHDi 150.

W wersji 1.6 BlueHDi 120 z manualną, 6-przełożeniową skrzynią biegów, NOWE PEUGEOT 308 i 308 SW ustanowiły rekord oszczędności w zużyciu paliwa w swoim segmencie, uzyskując odpowiednio 3,1 l i 3,2 l/100 km, tj. 82 i 85 g CO2 /km w cyklu mieszanym. Wersje te, charakteryzujące się bardzo niskim zużyciem paliwa i dysponujące mocą 120 KM oraz maksymalnym momentem obrotowym 300 Nm już przy 1 750 obr/min, stanowią podstawę oferty marki i jednocześnie oferują niezwykłą przyjemność prowadzenia.

Silnik 2.0 BlueHDi 150 stanowi połączenie wysokich osiągów z wyjątkową niską emisją spalin. Napędzany tą jednostką o wysokiej kulturze pracy i maksymalnym momencie obrotowym 370 Nm przy 2000 obr/min, nowy PEUGEOT 308, wyposażony w manualną skrzynię biegów o 6 przełożeniach, osiąga bardzo niską emisję CO2 wynoszącą nawet 99 g/km.

Nowa, jeszcze bardziej efektywna generacja silników wysokoprężnych Euro 6

2.0 BlueHDi: wysokie osiągi i niskie zużycie paliwa

Spełniająca już obecnie wymagania normy Euro 6, nowa generacja silników 2.0 BlueHDi jest dostępna w 2 wersjach o znacznie wyższych osiągach niż poprzednia generacja silników:

 • 2.0 BlueHDi 150: osiąga maksymalną moc 110 kW (150 KM) przy 4000 obr/min, a jego maksymalny moment obrotowy wynosi 370 Nm przy 2 000 obr/min;
 • 2.0 BlueHDi 180: osiąga maksymalną moc 133 kW (180 KM) przy 3750 obr/min, a jego maksymalny moment obrotowy wynosi 400 Nm przy 2 000 obr/min;

Jest to jednostka o pojemności 1 997 cm3, z 2 wałkami rozrządu w głowicy i 4 zaworami na cylinder. Zastosowany w niej system Common Rail trzeciej generacji wytwarza ciśnienie sięgające 2 000 barów.

Nowa generacja silników 2.0 BlueHDi pozwala obniżyć o 9 do 13% zużycie paliwa i emisję CO2 - nie uwzględniając systemu Stop&Start - w porównaniu do zastępowanych silników Euro 5, z czego do 4% jest bezpośrednim efektem układu SCR zamontowanego przed filtrem FAP.

W celu uzyskania tak dobrych wyników w zakresie osiągów i zużycia paliwa, postawiono na trzy następujące główne kierunki rozwoju:

 • zwiększanie sprawności wewnętrznej i zmniejszanie strat;
 • obniżanie masy;
 • ograniczanie działania osprzętu do niezbędnego minimum.

Główne udoskonalenia służące zwiększaniu sprawności i zmniejszaniu strat to:

 • nowa komora spalania, optymalizująca proces mieszania powietrza z paliwem rozpylanym przez 7-otworowy wtryskiwacz, zmiana ustawienia zaworów i zwiększony do 16,7 stopień sprężania poprawiają całkowitą sprawność silnika i umożliwiają obniżenie emisji CO2 ;
 • nowe pierścienie o obniżonej wysokości i zmniejszonej sile stycznej, wymuszonej specyficznym kształtem płaszczy tłoków, jak również stosowanie oleju o bardzo małej lepkości, typu 0W15, zmniejszają opory tarcia. Natomiast nowe powłoki typu DLC (Diamond-Like Carbon) pokrywające sworznie tłoków poprawiają prowadzenie i również zmniejszają opory tarcia;
 • umiejscowienie otworów odpowietrzników nad linią środkową wału korbowego zmniejsza ruchy powietrza w misce olejowej, ograniczając w ten sposób straty pompowania.
 • zmniejszenie całkowitej masy silnika o 7 kg uzyskano głównie dzięki następującym udoskonaleniom:
 • misce olejowej z tworzywa;
 • nowemu korpusowi o zmniejszonej grubości ścianek i objętości płynu chłodzącego;
 • zespoleniu funkcji w celu zmniejszenia liczby interfejsów i bardziej kompaktowego rozmieszczenia modułów.

Sterowanie osprzętem umożliwia ograniczenie jego użycia do niezbędnego minimum:

 • pompa oleju jest regulowana pod względem wydatku i ciśnienia w zależności od szeregu parametrów, takich jak temperatura, obroty silnika czy też stopień obciążenia silnika;
 • inteligentny zawór płynu chłodzącego na wylocie silnika jest sterowany elektronicznie i zapewnia obieg płynu wyłącznie w obrębie silnika w pierwszych minutach po jego uruchomieniu w celu szybszego osiągnięcia właściwej temperatury. W rezultacie temperatura podczas pracy silnika może się wahać od 80 do 105 °C w zależności od potrzeb (skuteczność, osiągi, ogrzewanie kabiny);
 • elektronicznie sterowany moduł wskaźnika poziomu-pompy paliwa, o regulowanym ciśnieniu, zasila silnik dokładnie według potrzeb.

Silnik 1.6 BlueHDi: przyjemność prowadzenia i rekordowo niskie zużycie paliwa

Nowa generacja silników 1.6 BlueHDi jest wyposażona w szereg udoskonaleń sprzyjających obniżaniu zużycia paliwa poprzez zmniejszanie wewnętrznych oporów tarcia (pierścienie / tuleje cylindrów - olej silnikowy), optymalizację pracy zmiennoprzepływowej pompy oleju i sterowanie termostatem układu chłodzenia. Ponadto silniki te współpracują z manualnymi lub automatycznymi skrzyniami biegów o zwiększonej sprawności, jak również posiadają system Stop&Start najnowszej generacji, wykorzystujący dwufunkcyjny alternator-rozrusznik lub rozrusznik (zależnie od wariantu).

Wprowadzone udoskonalenia silników 1.6 BlueHDi pozwalają obniżyć o 7,5 do 8,5% zużycie paliwa i emisję CO2 - nie uwzględniając systemu Stop&Start - w porównaniu do zastępowanych silników Euro 5, z czego do 4% jest bezpośrednim efektem układu SCR, zamontowanego przed filtrem FAP.

W przypadku NOWEGO PEUGEOT 308 1.6 BlueHDi 120, unikalne połączenie obniżonej masy samochodu, oszczędnego, a przy tym wydajnego silnika, optymalnej aerodynamiki oraz opon o ultra niskich oporach toczenia zapewniło mu pozycję lidera na rynku pod względem niskiego zużycia paliwa i emisji CO2.

Nowe automatyczne skrzynie biegów to większa przyjemność prowadzenia samochodu i ochrona środowiska

W samochodach marki PEUGEOT dostępna jest nowa gama 6-przełożeniowych skrzyń automatycznych o wysokich osiągach, opracowana we współpracy z firmą AISIN AW, światowym numerem jeden w produkcji automatycznych skrzyń biegów.

Skrzynie AM6 III, współpracująca z silnikiem 2,0 l BlueHDi, oraz AT6 III, która wkrótce będzie dostępna z silnikiem benzynowym 1.2 turbo PureTech, gwarantują najwyższą przyjemność jazdy, szybką zmianę przełożeń i jednocześnie niskie zużycie paliwa. Różnica w emisji CO2 w stosunku samochodu z mechaniczną skrzynią biegów, z takim samym silnikiem i wyposażonego w ten sam rodzaj opon, wynosi mniej niż 10 g/km, a w samochodzie PEUGEOT 308 2.0 BlueHDi 150 osiąga wręcz 1 g/km.

Dzięki rozwiązaniom zmniejszającym wewnętrzne opory tarcia i wprowadzeniu przekładni hydrokinetycznych, blokowanych w celu uniknięcia ślizgania się sprzęgła, sprawność nowych skrzyń automatycznych jest niemalże identyczna jak odpowiedających im skrzyń mechanicznych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu jazdy.

Zmniejszenie strat tarcia podzespołów wewnętrznych

Obniżenie strat tarcia w automatycznych skrzyniach biegów ma decydujące znaczenie dla poprawy ich ogólnej sprawności. Zasadnicze zmiany konstrukcyjne w porównaniu do poprzedniej generacji skrzyń polegają na:

 • zmniejszeniu liczby tarcz sprzęgłowych oraz zwiększeniu ich luzu roboczego, a także optymalizacji ich kształtu;
 • optymalizacji natężenia przepływu oleju w bloku rozdzielacza hydraulicznego, pozwalającej na zastosowanie mniejszej pompy oleju i uzyskanie w ten sposób o 50% mniejszego momentu oporowego tego podzespołu;
 • optymalizacji strat związanych ze smarowaniem poprzez zastosowanie elektrozaworu sterującego natężeniem przepływu oleju w zależności od potrzeb;
 • optymalizacji kształtu łożysk kulowych i igiełkowych.

Nowa strategia zmiany przełożeń

Nowa rodzina skrzyń automatycznych umożliwia obniżenie zakresów prędkości obrotowej silnika w czasie jazdy dzięki :

 • odpowiedniemu dostosowaniu przełożeń, przy ich szerszym zakresie, pozwalającym na zachowanie wysokiej mocy przy ruszaniu, a jednocześnie na obniżenie prędkości obrotowej silnika w czasie jazdy z większą prędkością. Było to możliwe dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu silnika 2.0 Blue HDi 150 (370 Nm) w zakresie od 2 000 do 2 500 obr/min, którego 90% wartości maksymalnej jest dostępne od 1 700 do 3 000 obr/min. Średnio, prędkości obrotowe silnika w czasie jazdy uległy obniżeniu o 200 obr/min ;
 • skrócenie fazy poślizgu sprzęgła związane z pracą przekładni hydrokinetycznej, uzyskane z jednej strony poprzez zwiększenie częstotliwości jej pełnego sprzężenia z silnikiem (tzw. lock-up), a z drugiej strony poprzez skuteczniejszy układ tłumienia drgań. Było to możliwe dzięki zastosowaniu o 73% bardziej elastycznego tłumika drgań skrętnych i zmniejszeniu wymiarów przekładni z korzyścią dla zakresu tłumienia drgań.

Wyższy komfort obsługi

Dzięki optymalizacji konstrukcji przekładni hydrokinetycznej, skrzynia AM6 III zapewnia wysoki komfort obsługi:

 • lepsza kontrola redukcji biegu pełzającego skrzyni umożliwiająca ograniczenie drgań na postoju, przy takim samym poziomie wibracji na włączonym biegu (D lub R), jak przy ustawieniu dźwigni w pozycji luzu - N;
 • aktywacja redukcji biegu pełzającego przy bardzo małej prędkości (od 10 do 20 km/h), jeszcze przed zatrzymaniem się samochodu;
 • szybka zmiana przełożeń na najlepszym rynkowym poziomie.

W celu zapewnienia płynności i szybkości zmiany biegów skrzynie poprzeczne o 6 położeniach zostały wyposażone w technologię Quickshift i aktualnie oferują najkorzystniejszy kompromis między gabarytami skrzyni, jej kosztem i sprawnością w porównaniu do dostępnych na rynku automatycznych skrzyń 7, 8 lub 9-przełożeniowych.

Głównymi zaletami tych technologii są :

 • szybkość zmiany przełożeń większa niż w skrzyni DCT (Double Clutch Transmission) oraz zdolność do natychmiastowego włączania biegów;
 • wysoki komfort zmiany biegów ;
 • wyjątkowa niezawodność automatycznych skrzyń biegów o żywotności przewidzianej na 240 000 km ;
 • wysoka jakość skrzyń AISIN AW nie mająca sobie równych na świecie.

Wprowadzona w modelu 508 z silnikiem 2.0 BlueHdi 180, nowa skrzynia biegów AM6 III jest również dostępna w nowych modelach 308 i 308 SW z silnikiem 2.0 BlueHDi 150. Jej założeniem konstrukcyjnym było również znaczące ograniczenie emisji CO2. Na przykład w modelu 308 różnica w emisji zanieczyszczeń w stosunku do skrzyni mechanicznej spada do 1 g/km (przy takim samym rozmiarze opon), co sprawia, że samochód ten plasuje się na wysokiej pozycji pod względem komfortu jazdy i zużycia paliwa.

Pierwsze zastosowanie systemu Stop & Start w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów

Po raz pierwszy w marce PEUGEOT, system Stop&Start z alternatorem-rozrusznikiem lub odwracalnym alternatorem został dostosowany do współdziałania z automatyczną skrzynią biegów. Uznawana za najlepszy system na rynku, technologia mikro-hybrydowa e-HDi przyczynia się do redukcji emisji CO2, sięgającej 15% w cyklu jazdy miejskiej. Ma ona również liczne zalety, jeśli chodzi o komfort użytkowania: cicha praca, szybka reakcja, brak drgań, zapewnienie działania urządzeń pokładowych i działanie w zakresie temperatur sięgających -5 °C.

Zastosowanie alternatora zespolonego z rozrusznikiem spowodowało konieczność zamontowania pompy elektrycznej w bloku rozdzielacza hydraulicznego w celu utrzymania ciśnienia w sprzęgle, gdy silnik przestaje pracować.

Sprawność działania alternatora-rozrusznika została zoptymalizowana pod każdym względem:

 • rozruch silnika jest szybki i niezawodny - następuje w czasie 400 ms, czyli o połowę krótszym niż przy użyciu klasycznego rozrusznika;
 • wyeliminowanie hałasu pracy osiągnięto przez zastosowanie paska w miejsce układu zębatego tradycyjnego rozrusznika;
 • brak drgań przy przechodzeniu w tryb start jaki i w tryb uśpienia silnika jest konsekwencją użycia podwójnego koła zamachowego, szczelnego dozownika powietrza oraz szybszego osiągnięcia przez silnik nominalnej prędkości obrotowej biegu jałowego.

W samochodzie z nową, automatyczną skrzynią biegów AM6 III, zatrzymanie pracy silnika następuje na postoju, przy wciśniętym pedale hamulca lub po ustawieniu dźwigni zmiany przełożeń w położeniu luzu - N, natomiast silnik uruchamia się ponownie przy prędkości i wciśniętym pedale hamulca lub gdy pedał zostanie zwolniony.

Technologia ta została zastosowana po raz pierwszy w silniku wysokoprężnym o pojemności 2 litrów i jest oferowana w standardzie w wersji z silnikami BlueHDi 150 i 180, z dwoma typami skrzyń biegów - manualną i automatyczną.

Nowe silniki benzynowe PureTech, technologia silników wysokoprężnych BlueHDi spełniająca normę czystości spalin Euro 6, efektywne i trwałe automatyczne skrzynie biegów, a także dopracowana technologia Stop & Start pokazują, jak szybko marka PEUGEOT potrafi odpowiadać na oczekiwania rynku i jak duże znaczenie przywiązuje do innowacji. Zaawansowanie technologiczne PEUGEOT pozwala Marce oferować niezawodne i oszczędne samochody o doskonałych osiągach, zapewniające zarazem niespotykaną przyjemność jazdy, której Marka zawdzięcza swoją renomę.

źródło: bank prasowy