Publikacje prasowe

Miejski "francuz" w nowym wcieleniu

17.02.2014

Miejski francuz w nowym wcieleniu

Peugeot 108 to kolejna ciekawa nowość, jaką wprowadza na rynek francuska marka. W ciągu zaledwie dwóch lat koncern znad Sekwany całkowicie odnowił swoją ofertę produktową w europejskim segmencie A, B oraz C.

Mierzący 3,47 m długości oraz 1,62 m szerokości, nowy Peugeot 108 wyróżniać się będzie szeroką paletą możliwości personalizacji pod kątem oczekiwań danego użytkownika oraz dostępnością takich elementów wyposażenia jak np. kamera cofania, automatycznie sterowana klimatyzacja, a także system bezkluczykowego dostępu i uruchamiania pojazdu.

"Nowy Peugeot 108 stanowi element ofensywy produktowej marki wspartej stałym wzbogacaniem wyposażenia samochodów. To atrakcyjny, wyrazisty samochód, którego mocnym atutem są możliwości personalizacji zgodne z oczekiwaniami klientów - podkreśla Xavier Peugeot, dyrektor produktu Peugeot.

108-ka występuje w dwóch odmianach nadwozia: jako hatchback i kabriolet o nomenklaturze "108 Top!". Oferta nadwoziowa obejmuje wersje 3- i 5-drzwiowe i atrakcyjny wachlarz lakierów oraz wykończenia. Klient może wybierać od awangardowego zestawienia koloru czerwonego Purple z motywem mieniącego się diamentu czy dwubarwne nadwozie łączące kolor czerwony Purple z szarym Gallium w górnej części. Może też postawić na elegancję i biały Lipizan z wzorem kwiatowym.

Miejski Peugeot łączy się ze smartfonem

108-ka oferuje duży ekran dotykowy usytuowany centralnie na desce rozdzielczej. Dostępny w opcji dla wersji Active i w standardzie w wersji Allure, ekran o przekątnej 7" tworzy nowy rodzaj relacji między samochodem a kierowcą. Pełni rolę interfejsu radia, komputera pokładowego oraz umożliwia regulację parametrów samochodu, ale też wykracza znacznie poza te funkcje.

Smartfon to urządzenie o zdecydowanie osobistym charakterze, bez którego nie potrafimy się dziś obejść. Teraz można z niego korzystać również w samochodzie. Użytkownik może go podłączyć na dwa sposoby: przez Bluetooth, aby korzystać z telefonu i słuchać muzyki, lub poprzez Mirror Screen, który pozwala na korzystanie z aplikacji dostosowanych do użycia w samochodzie.

Funkcję Mirror Screen obsługuje się dzięki technologii MirrorLink w przypadku telefonów z systemem Android, RIM i Windows, poprzez AppInCar w telefonach z systemem iOs.

Dzięki Mirror Screen ekran dotykowy Peugeot 108 staje się odbiciem kompatybilnego telefonu połączonego z systemem. Kierowca obsługuje swój smartfon za pomocą ekranu dotykowego samochodu: każde działanie wykonane na tym interfejsie powoduje reakcję smartfona. Zależnie od modelu telefonu aplikacje mogą być również sterowane głosem dzięki systemowi rozpoznawania mowy.

Z oczywistych względów bezpieczeństwa dostęp do aplikacji jest uzależniony od sytuacji, w jakiej znajduje się samochód. W czasie jazdy kierowca może korzystać z aplikacji przydatnych w czasie prowadzenia auta, jak na przykład nawigacja czy informacje lub Peugeot Music (radio internetowe marki uruchomione przy okazji debiutu rynkowego omawianego modelu).

Oferta silnikowa dla Peugeot 108 składa się z następujących 3-cylindrowych jednostek:
- 1.0 e-VTi 68 z manualną skrzynią biegów o 5 przełożeniach (88 g CO2/km)
- 1.0 VTi 68 z manualną skrzynią biegów o 5 przełożeniach (95 g CO2/km)
- 1.0 VTi 68 ETG5 (97 g CO2/km)
- nowy silnik PureTech 1.2 VTi 82 z manualną skrzynią biegów o 5 przełożeniach (99 g CO2/km).

W układzie jezdnym 108-ki zastosowano przednie zawieszenie typu pseudo McPherson oraz tylną belkę odkształcalną wykonaną z profilowanej rury. W porównaniu do takiej samej belki wykonanej z tłoczonej blachy rozwiązanie to przyczynia się do poprawy precyzji prowadzenia samochodu i zmniejsza jego masę. W najlżejszej wersji miejski Peugeot waży 840 kg.

źródło: samar.pl